Kuzey Haber Ajansı

Kuzey Haber Ajansı

KUZEY HABER AJANS YAYINCILIK REKLAMCILIK VE MATBAACILIK TİC. LTD. ŞTİ

Kuzey Haber Ajansı Ltd. Şti 2007 yılında Trabzon’da kurulmuştur. Şirket belli bir hazırlık döneminden sonra 2008 yılının Mayıs ayından itibaren İstanbul’da şube açarak çalışmalarına hız vermiştir.

Ait olduğumuz Medeniyetin dünyanını farklı köşelerindeki izlerini araştırmak ve onları Türk izleyicisinin dikkatine sunmak gayesiyle nitelikli belgeseller yapma hedefiyle yola çıkan Kuzey Haber Ajansı ilk olarak ALMANYA’DA TÜRK İZLERİ adıyla bir belgesel film hazırlanmıştır. TRT televizyonu ile yapılan mutabakat neticesi bu belgesel TRT 1 de 6 bölüm halinde oynatılmıştır.

Aynı belgesel daha sonra TV NET televizyonunda ve ATV Avrupa kanalında da gösterilmiştir.

Kuzey Haber Ajansı ikinci olarak KIBRIS’DA VAKIF MALLARI adlı bir belgesel daha hazırlamıştır. Bu belgesel 2 yıllığına TRT televizyonuna kiralanmış ve ilk olarak da Temmuz 2010 da TRT 1 de 6 bölüm olarak gösterilmiştir.

KIBRIS’DA VAKIF MALLARI Belgeseli 2011 Temmuz ayında yine TRT 1 Kanalında tek bölüm halinde yayınlanmıştır.

Her iki belgeselde de teknik yapım olarak YEDİRENK İLETİŞİM adlı firma ile çalışılmıştır.

Kuzey Haber Ajansı AŞK YOLUNDA ADIM ADIM Adlı tek bölümlük bir belgesele kısmi sponsorluk da yapmıştır.

Daha sonra ALMANYA TRENİ adlı 8 bölümlük bir belgesel hazırlanmış ve bu belgesel Ocak 2012- Mart 2012 tarihleri arasında TV 24’de 8 bölüm olarak gösterime girmiştir

2011 Mayıs ayında hazırlıkları tamamlanan yönetmenliğini AKİF EMRE’nin yaptığı ENDULUSTE MORİSCO’ları anlatan belgesel film Ağustos 2012 itibariyle ilk olarak Samanyolu Avrupa kanalında yayınlanmaya başlamıştır. İleriki aşamada Meltem TV’de gösterime girecektir.

Kuzey Haber Ajansı Belgesel Yapımcılığın yanısıra görüntülü habercilik alanında da çalışmalarını sürdürmektedir.

Bu çerçevede TRT AVAZ Televizyonuna Haber Programları hazırlamaya başlamştır. TRT DÜNYA GÜNDEMİ adlı ilk haber programı saat 10.00 ve 18.00 de olmak üzere günde iki sefer ve haftada 5 gün olmak üzere 13 Ağustos 2012 itibariyle yayında olacaktır.

İstanbul Mercan’daki kendi stüdyolarında hazırlanan program için dünyanın farklı 10 noktasında ofisler açılmış ve 5 ayrı ülkede de muhabirler kanalıyla bağlantılar oluşturulmuştur.

TRT Dünya Gündemi, Türkiye’nin bulunduğu coğrafyanın sorunlarına, kültürüne, sanatına kısaca haberdar edinilmesi gereken tüm olaylarına kendi gözüyle, kendi perspektifiyle bakmayı amaçlamaktadır.

Dünyanın değişik coğrafyalarına yayılmış15 ülkeden olayları yerinden izleyerek, doğru haberi ekrana taşımak, TRT AVAZ’ın Dünyayı Türkçe izleyin sloganına uygun olarak yayınlar gerçekleştirmek ana hedeflerinin başında gelmektedir. İstanbul’un en güzel stüdyolarından biri olan Mercan Stüdyosu’ndan canlı olarak yayınlanacak olan TRT Dünya Gündemi, yine Mercan’daki deneyimli ve alanında en iyi editörler tarafından hazırlanacaktır.

TRT Dünya Gündemi her türlü manipülasyondan uzak, olayların sadece o sıcak anını değil, öncesini ve sonrasını izleyiciyle paylaşmayı amaçlayan ve aynı zamanda görevini tamamladığında kapsamlı ve derin bir arşiv olarak memleketin hizmetine sunulmayı hedeflemektedir.

Bu program her türlü ayrımcı ve nefret söylemine kapalıdır. Dil, din, ırk, cinsiyet ayrımcılığı ile şiddeti öven tavır ve söylemler TRT Dünya Gündemi programlarında asla yer bulamaz.