Kuzey Haber Ajansı

Kuzey Haber Ajansı

Dünya Gündemi

TRT Dünya Gündemi / Hafta İçi Her Gün / TSİ 10:00 ve 18:00'de

İstanbul Mercan Stüdyosu’nda, İstanbul'un muhteşem boğaz ve haliç manzarası eşliğinde gerçekleştirilen programda; Kudüs, Tahran, Beyrut, Erbil, Atina, Priştine, Üsküp, Sofya, Moskova, New York, Washington, Londra, Paris, İslamabad, Bişkek'teki muhabirlerimizin hazırladıkları haber dosyaları ve canlı bağlantılarla, dünyada olup biten sıcak gelişmeleri ve ayrıntıları sizler için takip ediyoruz... Muhabirlerimizin yerinden hazırladığı özel dosya ve röportajlar... Yaşanan gelişmelerin perde arkası... Dünyada 13 noktadan canlı bağlantıyla hafta içi her gün TSİ 10:00 ve 18:00’de TRT AVAZ'da…

Yayınlanan programları tekrar izlemek için tıklayınız

Devri Alem

TRT Devri Alem / Hafta İçi Her Gün / TSİ 15:30

Türkiye'nin tek uluslararası kültür ve sanat programı Devrialem TRT AVAZ'da.. Devrialem bizi biz yapan duygularımızı, geleneklerimizi, kültürümüzü, sanatımızı canlı yayınlarla ekrana taşıyor... Tarihi yarımadadan çok özel yayınlarla kültür ve sanatta devrialem hafta içi her gün TSİ 15.30'da TRT AVAZ'da..


Yayınlanan programları tekrar izlemek için tıklayınız

Hanlardan Plazalara

Hanlardan Plazalara / Perşembe / TSİ 19:00 da / TRT AVAZ'da

“Hanlardan Plazalara”; tarihi, kültürel ve ekonomik olarak yüzyıllardır dünyanın en büyük merkezlerinin başında gelen İstanbul'un önemli yapılarından “hanlar”ın modern zamanlarla birlikte yaşadığı değişim ve dönüşümlere odaklanmaktadır.

İstanbul’un değişime en çok direnen yapıları, hiç şüphesiz hanlar ve çarşılardır. Yeditepeli bu şehir hızla değişirken, büyürken ve yenilenirken, bu yapılar sanki aynı kalmaya devam ediyorlar. Ancak İstanbul ne kadar tarihin ve kültürün şehriyse o kadar da hareket, ticaret ve bereketin şehridir. Eminönü-Galata ve Beyazıt civarında bu daha da iyi anlaşılır. Çünkü geçmiş yaşamın izleri en çok buralarda birikmiştir. Bu bölge yaşamla iç içe geçmiş hanlar sayesinde tarihle bağını hala korur ve aynı zamanda ticari hareketliliği sayesinde İstanbul’un geçmişinde önemli yer tutar. Şimdilerde her ne kadar ticaretin merkezleri ve şekli değişse de, köklerini buralarda salmış, bu yaşlı hanlarda yaprak açmıştır.

Şehrin büyümesi ve yeni ekonomik ilişkilerin yoğunluğunu arttırması ile birlikte, han han, sokak sokak belli sektörlere ayrılmış geleneksel ticaret kolları da şehrin merkezi olan Eminönü-Beyazıt hattından kopmaya, şehrin “dışında” kalan bölgelere dağılmaya başlamıştır. Farklı boyutları ile halen devam eden bu kopuş ile birlikte ticaretin ana aksı, sanayi sitelerine ve plazalara taşınmış, Eminönü ve Hanlar bölgesi yavaş yavaş önemini yitirmiştir.

“Hanlardan Plazalara” ticaretin yaşadığı bu mekansal değişimin sektörlerin iç dinamiklerini, sektör çalışanlarının sosyal hayatlarını ve üretim tarzlarını nasıl değiştirdiğini ele alacaktır. Bu amaçla sektörlerin duayenlerinin yanında, konunun uzmanları ile söyleşiler gerçekleştirilecektir.


Yayınlanan programları tekrar izlemek için tıklayınız

7 İKLİM


İstanbul Mercan Stüdyosunda, İstanbul'un muhteşem boğaz ve haliç manzarası eşliğinde gerçekleştirilen programda; Dünyanın bir çok bölgesinde muhabirlerimizin ve stüdyoda konuk ettiğimizi uzmanların katkılarıyla ve tecrübeli , bölgeyi tanıyan editörlerimizin hazırladıkları haber dosyaları ve canlı bağlantılarla, 7 iklimdeki siyasi, ekonomik ve toplumsal olayların nabzını tutuyoruz.